Бесіди БЖД

             #STOP_SEXТИНГ: ОФЛАЙН-ПОВЕДІНКА ПІД ЧАС ВІЙНИ

На жаль, війна стала для нас реальністю, в якій ми сьогодні живемо. Характер небезпек щоразу змінюється, тому надзвичайно важливо говорити з дітьми про нові правила поведінки офлайн. Оскільки діти спілкуються і в онлайн-вимірі, ці правила можуть стати в пригоді і для їхніх друзів.

Команда #stop_sexтинг зібрала поради від ВзаємоДії, МОН, UNICEF, додала методики із власного досвіду роботи у сфері безпеки дітей і розробила рекомендацій для батьків, опікунів, педагогів і дорослих, поруч з якими є діти.

Як дорослим говорити з дітьми про офлайн-поведінку під час війни?

1. Запитайте, що діти знають про ситуацію в країні і як вони зараз почуваються.

Тема війни не має бути темою табу під час навчальних занять. Ми перебуваємо в єдиній реальності, де домінує страх, смерть, відчай і тривога. Діти повинні розуміти, що навколо люди теж відчувають тривожність.

2. Коли говорите про війну і вживаєте слова «поганий» або  «добрий», обов’язково пояснюйте дитині, чому поганий, а чому добрий.

Спонукайте фантазувати про події в країні через мультфільми та відео, які дитина дивиться.

3. Говоріть із дітьми про необхідність взаємодопомоги, про те, що багато людей в Україні та світі підтримують нашу державу та щодня об'єднують зусилля, аби якнайшвидше завершити війну.

4. Нагадайте дітям, коли  їм страшно чи тривожно, вони завжди можуть звернутися по допомогу до дорослих (батьків, учителів).

5. Зауважте, що важливо дослухатися до порад дорослих щодо поведінки офлайн, адже навколо криється багато небезпек, які можуть загрожувати життю та здоров‘ю.

6 Запитайте дітей, чи мають вони план дій на випадок повітряної тривоги та чи є в них особливі приготування (тривожний рюкзак, теплий одяг тощо).

Що важливо обговорити  з дітьми щодо офлайн-поведінки під час війни?

Правила поведінки під час повітряної тривоги

Рекомендуємо обговорити зі старшими дітьми потребу завантажити на телефон застосунок “Повітряна тривога”, адже  не завжди можна почути сигнал з вулиці.

У будівлі:

  • зайти в укриття (підвальне приміщення чи паркінг для машин);
  • якщо немає спеціального укриття, потрібно спуститись на нижчі поверхи будівлі та обрати місце подалі від вікон.

У квартирі:

  • важливо знайти місце за тримальною стіною (найчастіше це біля вхідних дверей);
  • сісти на підлогу;
  • накрити голову і тіло  ковдрою чи іншими речами.

У потязі:

  • нахилитись нижче рівня вікон та закрити голову руками.

На вулиці:

  • зайти в найближче укриття (часто в містах є позначки «укриття» або маршруту до нього).

Якщо немає змоги знайти найближче укриття, то важливо:

  • триматися на відстані від магазинів із вітринами;
  • лягти на землю біля високого бордюру, бетонних блоків;
  • закрити голову руками.

Якщо почули вибухи, то залишайтесь у безпечному місці.

Правила поведінки під час артобстрілів:

  • Коли чуєте вибухи чи стрільбу, важливо сховатись в укритті. 
  • Якщо  почули вибухи під час перебування на вулиці – негайно лягайте на землю, але туди, де є заглиблення (наприклад, між бетонними конструкціями), або в яму, канаву.
  • Небезпечно ховатись у під’їздах, арках, біля припаркованих машин.
  • Затуліть долонями вуха та розтуліть рот.

Правила поведінки дитини у громадському місці:

  1. Попросіть батьків на окремому папірці написати номер їхнього телефону чи рідних, а також ім’я та прізвище дитини. Сховайте його у верхньому одязі на випадок екстреної ситуації.
  2. Якщо маєте власний мобільний телефон, завжди  перевіряйте, чи він заряджений та чи є достатня кількість грошей для дзвінків.
  3. Поставте номер когось із батьків на швидкий набір чи екстрений дзвінок у смартфоні.
  4. На вулицях міст, де відбуваються обстріли, можуть бути уламки від ракет чи іншої зброї – не чіпайте їх. Також не заходьте в занедбані будівлі чи покинуті будинки, оскільки вони можуть бути замінованими.
  5. Не підіймайте в місцях за межами дому що-небудь із землі: цукерки, маленькі іграшки, різнокольорові предмети, мобільні телефони, адже в них може бути  вибухівка.
  6. Не беріть від незнайомих людей будь-які предмети: це може бути загрозою для здоров’я та життя.
  7. Якщо на вулиці вас кличе незнайома людина, то повідомте про це батьків чи дорослих, з ким перебуваєте.
  8. Якщо ви загубились у певній місцевості чи у натовпі, то важливо стати на безпечну височину та кликати батьків чи дорослих на ім’я та прізвище. Звичайно, якщо є власний мобільний телефон, то потрібно зателефонувати комусь із батьків чи дорослих, з ким ви перебували разом. Якщо з ними немає зв’язку, потрібно набрати 102 та пояснити, що трапилось.
  9. Якщо незнайома людина взяла вас за руку і намагається кудись відвести, то важливо привернути увагу до себе інших людей, наприклад, гучно закричати.

Пам’ятайте, що невимушена бесіда з дитиною може врятувати їй життя. Частіше говоріть із дітьми – їм також страшно, як і нам. Важливо навчити їх правильно діяти в небезпечних ситуаціях. 

Довідка: 

#stop_sexтинг – найбільший в Україні освітній проєкт захисту дітей в інтернеті, який здобув премію Глобального договору ООН та навчив безпеці в інтернеті понад півмільйона дітей та батьків. 

Нагадаємо, команда МОН створиламетодичні рекомендації «Перша психологічна допомога. Алгоритм дій» для педагогічних працівників, психологів і соціальних педагогів закладів освіти.





Бесіда з БЖД "Блискавка, правила поведінки під час грози"


Коротко про головне. Що робити під час грози? - YouTube
Рівнянам на замітку: правила поведінки під час грози | Новини ...
Негода вбила жінку на Рівненщині, її онука – у лікарні - 24 Канал

10 ПРАВИЛ ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ГРОЗИ

Майже на всій території України найближчим часом прогнозують зливи. Центр громадського здоров’я МОЗ України нагадує правила поведінки під час грози.
  1. Під час грози, якщо ви перебуваєте вдома, зачиніть всі вікна та двері, у приміщенні не повинно бути протягу: притягує кульову блискавку.
  2. Найкраще ховатись у автомобілі або в будинку із громовідводом. Автомобіль ні в якому разі не можна паркувати під деревами або високими конструкціями, потрібно зачинити вікна авто, бажано опустити/зняти антену, зупинитися і перечекати негоду.
  3. Не можна ховатися від зливи під деревом: воно притягує блискавки. Крім того, є небезпека падіння важких гілок, які можуть зламатись під натиском вітру.
  4. Уникайте металевих парканів, стін, біля яких ростуть дерева, вуличних ліхтарів, металевих веж, опор електропередач.
  5. Якщо ви опинилися в лісі, не ховайтеся від грози на підвищенні. Тримайтеся місця, де низькі дерева. Ні в якому разі не бігайте. Дуб, тополя, сосна та ялина найбільш проводять розряд електрики, найменше – верба, клен та кущі.
  6. Якщо ви опинилися в полі, знайдіть заглиблення в землі. Бажано, щоб місце було сухим, адже волога земля сильніше проводить електрику. Не лягайте, краще присісти, щоб мати якомога менше площі прилягання до землі.
  7. Якщо у вас із собою є парасолька, ні в якому разі не розкривайте її, адже металеві прути притягують розряди.
  8. Всі електричні прилади є своєрідними приймачами для блискавок. Тому ні в якому разі не користуйтеся ними під час грози, краще їх вимкнути з мережі.
  9. Не можна купатися у водоймах під час грози. Якщо ви на човні і бачите, що наближається негода, намагайтеся якнайшвидше дістатись до берега.
  10. Не телефонуйте з мобільного телефону, навіть якщо страшно і хочеться підтримки близьких. Пам’ятайте, що єдиний правильний вчинок – негайно вимкнути телефон, адже є велика загроза влучання блискавки.


Бесіда з БЖД "Захист від дії випромінювання мобільного телефону"


У наш час мобільний зв’язок став невід’ємною частиною повсякденного життя людини, при цьому створюється значне електромагнітне навантаження на її організм. Більшість користувачів мобільних телефонів навіть і не задумуються про електромагнітне випромінювання мобільного телефону, та шкоду, яку несе це благо цивілізації, думаючи, що якщо телефони продаються в магазині, то вони є безпечними для організму.
На сьогоднішній день в Україні використовується більше 50 мільйонів мобільних телефонів. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я на початку ХХІ століття у світі нараховувалося 1,5 мільярда абонентів стільникового зв’язку, що становило 19 % населення планети. Зараз ця цифра ще вища. Чи є в таких умовах можливість захисту від електромагнітного випромінювання стільникових телефонів?

Яку відстань до базових станцій стільникового зв’язку можна вважати безпечною?

Система мобільного зв’язку складається з базових станцій і мобільних телефонів, які перебувають в зоні їх дії й обмінюються даними між собою. Базові станції розміщуються одна від одної на відстані 0,3-15 км, утворюючи між собою так звані «стільники».
Зв’язок між мобільним терміналом (телефоном) і базовою станцією здійснюється за допомогою електромагнітних хвиль УВЧ-діапазону. Цифровий стандарт GSM розшифровується як Global System for Mobile Communication. Стандарт GSM-900 використовує електромагнітне випромінювання із частотою 900 МГц.
У містах базові станції стільникового мобільного зв’язку, як правило, розміщують безпосередньо в житловій забудові, переважно на дахах будинків, з радіусом їх дії до 1 км.
Основним джерелом електромагнітного випромінювання від вишок стільникового зв’язку (ЕМВ) є антена. Антена встановлюється на домінуючій висоті, у містах – на дахах висотних житлових та адміністративних споруд. Розповсюдження сигналу (електромагнітне випромінювання від вишок стільникового зв’язку) від антени йде в залежності від встановлених завдань у вертикальному та горизонтальному напрямках.
При розташуванні на одному даху (майданчику) кількох базових станцій рівень ЕМВ збільшується, і, як наслідок, збільшуються зони, в яких потрібно обмежувати житлове будівництво. Випромінювання від вишок стільникового зв’язку залежить від їх кількості та кількості передавачів, які на них розміщені, потужності передавачів, місця розташування базових станцій.
Випромінювання від вишок стільникового зв’язку, в залежності від відстані та висоти розміщення можуть бути в дуже широких діапазонах: вимірювання електромагнітного випромінювання від вишок стільникового зв’язку може показати значення від 0,0062 до 12,5 мкВт/см2. Проведені дослідження із вимірювання електромагнітного випромінювання від вишок стільникового зв’язку  показали, що нормативний рівень у 2,5 мкВт/см2 відповідно до Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітного випромінювання (№ 239 від 01.08.1996 р.) визначається на відстані 80 м від базової станції.
Випромінювання від вишок  стільникового зв’язку на висоті 2 м над поверхнею землі і на відстані від 2 до 200 м від них становить від 1,7 до 0,0045 мкВт/см2. Таке ЕМВ є безпечним для здоров’я людей. Проте, як показують результати вимірювань електромагнітного випромінювання, на висотах понад 6 м над землею рівні ЕМВ перевищують показник у 2,5 мкВт/см2. У зв’язку з цим потрібно бути дуже обережним під час придбання квартири на верхніх поверхах будинку.
Якщо Ви бачите зі свого вікна антену базової станції мобільного зв’язку і Вас постійно турбують хронічні чи алергічні хвороби, головний біль, то з метою виключення дії ЕМВ від цієї станції Вам потрібно дізнатися її потужність і напрямок (вертикальний та горизонтальний) поширення сигналу для виключення дії ЕМВ на Ваш організм. Такі дані можна отримати в місцевій санітарно-епідеміологічні станції (якщо вони є) або ж замовити таке дослідження із вимірювання електромагнітного випромінювання у фахівців Науково-сервісної фірми «ОТАВА».
У житловій забудові рівень ЕМВ від базових станцій становить у середньому від 0,1 до 0,2 мкВт/см2. Максимальна відстань від базової станції, при якій рівень ЕМВ перевищує гігієнічний норматив (2,5 мкВт/см2), може становити від 100 до 120 м.
Потужність випромінювання від вишок стільникового зв’язку є перемінною в часі і залежить від наявності мобільних телефонів у зоні обслуговування конкретної станції та бажання власників мобільних телефонів подзвонити (вихідні, святкові дні). У нічні години ЕМВ станцій близьке до нуля. Для економії електроенергії деякі оператори мобільного зв’язку відключають свої передавачі й опромінення не виникає.
Для задоволення максимальних потреб абонентів оператори мобільних мереж встановлюють внутрішнє приймально-передавальне обладнання із застосуванням спеціальних антен у підземних і наземних спорудах, куди звичайним шляхом не можуть проникнути радіохвилі (паркінги, супермаркети, метро).
Зазвичай, як показують проведені дослідження із вимірювання електромагнітного випромінювання, такі антени встановлені на висоті 3,5 м від підлоги і є джерелом електромагнітного випромінювання, яке перевищує 2,5 мкВт/см2, якщо безпосередньо наближатися до них. Тому потрібно, щоб власники таких приміщень встановлювали й обгороджували такі зони обмеженого доступу до випромінюючих антен.
Якщо у Вас паркомісце в такому паркінгу, то з метою зменшення впливу ЕМВ поцікавтесь у власника, де розташована така антена й уникайте наближення до неї. Щоб переконатись, що це місце є безпечним, – замовте проведення вимірювання електромагнітного випромінювання у Науково-сервісній фірмі «ОТАВА».

Електромагнітне випромінювання мобільних телефонів може призводити до пошкодження ДНК

Мобільні телефони стандарту GSM-900/DCS-180 є джерелом електромагнітного випромінювання ультрависокої частоти. Як показують результати вимірювань електромагнітного випромінювання мобільного телефону, щільність потоку електромагнітної енергії на відстані 5 см від корпусу телефону може становити від 5 до 300 мкВт/см2 в залежності від типу (марки) телефону. На відстані 40 см рівень ЕМП становить від 1,3 до 0,6 мкВт/см2.
В залежності від моделі телефону та типу його антени (вбудована, диполь, спіральна) питомий коефіцієнт поглинання (SAR розрахункова величина) може коливається в значних межах 0,59-1,48.
Результати експериментів з вимірювання електромагнітних випромінювань мобільних телефонів показали, що лише 30% електромагнітного випромінювання мобільного телефону іде для встановлення зв’язку з базовою станцією, а решта 70 % поглинається головою і тілом абонента. Ділянки опромінення під час роботи телефону – головний мозок та рецептори вестибулярного і зорового аналізаторів.
Проведені дослідження із вимірюванням електромагнітного випромінювання мобільних телефонів показали, що реальні показники максимального значення інтенсивності електромагнітного випромінювання мобільних телефонів не відповідають їх паспортним характеристикам.
Електромагнітне випромінювання мобільного телефонуу режимі очікування має мінімальні показники (ЕМВ становить десяті або навіть соті частки мкВт/см2), засвідчуючи лише свою присутність у мережі. Під час телефонної розмови рівень електромагнітного випромінювання мобільного телефону  різко зростає і становить від одиниць до сотень мкВт/см2 у безпосередній близькості від телефону.
Що стосується шкідливого впливу електромагнітного випромінювання мобільних телефонів, то в 2004 році на замовлення Європейського Союзу були проведені дослідження. Їхні результати показали, що ЕМВ від мобільних телефонів пошкоджує ДНК клітин у лабораторних умовах.
Науковці провели анкетне опитування користувачів мобільних телефонів. Було встановлено, що тривале користування мобільними телефонами призводить до розвитку неврастенічного синдрому, який проявляється у підвищеній роздратованості, швидкій стомлюваності, важкості зосередитися на роботі, зниженні концентрації уваги.
В активних користувачів мобільних телефонів було виявлено зростання в’язкості крові, що призводить до порушення діяльності серцево-судинної системи. Ризик розвитку невриноми слухового нерву (доброякісна пухлина) та гліоми (злоякісна пухлина головного мозку) зростає в 3 рази після 10 років користування мобільним телефоном в порівнянні з особами, що не користуються мобільним зв’язком. Також, якщо чоловік увесь день носить на поясі або в кишені штанів увімкнутий телефон, то це призводить до зниження кількості сперматозоїдів та зменшення їх рухливості.

Навушники та гучний зв’язок  ефективні методи захисту від електромагнітного випромінювання

Без мобільного телефону людині в сучасних умовах цивілізації важко уявити своє життя. Для захисту від електромагнітного випромінювання користувачам мобільних телефонів потрібно дотримуватися декількох простих правил:
  • для захисту від електромагнітного випромінювання слід максимально скоротити тривалість розмов по телефону без проводових навушників до 15-30 хвилин на добу (попри розповсюджену думку, про те, що блютуз гарнітура сприяє зменшенню опромінювання, насправді вона не лише не слугує захистом від електромагнітного випромінювання, але є додатковим його джерелом);
  • для захисту від електромагнітного випромінювання варто звертати увагу на характеристики телефону. При купівлі телефону потрібно прослідкувати за тим, щоб його питомий коефіцієнт поглинання (SAR) не перевищував 1 Вт/кг, таку інформацію можна знайти в інструкції з експлуатації телефону, проте, як показує практика, ці дані можуть не відповідати дійсності. Щоб бути впевненим у своєму телефоні, потрібно знати його рівень ЕМВ. Послугу з вимірювання електромагнітного випромінювання пропонують фахівці Науково-сервісної фірми «ОТАВА»;
  • щоб захиститись від електромагнітного випромінювання, не варто тримати одночасно біля голови мобільний телефон та трубку звичайного телефону;
  • не розмовляти по телефону без навушників в автомобілі, громадському транспорті, метрополітені (оскільки металевий кузов призводить до екранування ЕМП і телефон починає випромінювати більшу потужність ЕМП);
  • захиститись від електромагнітного випромінювання мобільного телефону також допоможе використання функції гучного зв’язку, а також використання навушників.
 ПІД ЧАС ВІЙНИ

Комментарии